مبانی حکمت متعالیه- استاد علی فرحانی

💢 استاد علی فرحانی

👈 تعداد: ۲۴جلسه

🔹سال ارائه: پاییز و زمستان ۹۷

🔸گروه فلسفه موسسه اسراء(آیت الله جوادی)

💠💠💠💠💠

💠 معرفی مختصر جلسات:

🔅با تامل در این که اصالت الوجود یک قرائت برهانی از موضوع مسائل فلسفی می باشد و مرحوم صدر المتالهین هم اکثر نوآوری های خویش را مبتنی بر این خوانش قرار داده است، به وضوح درک می شود که این مطلب سرنوشت محمولات فلسفی را نیز دچار دگرگونی می کند و باعث ایجاد مفاهیمی جدید از محمولات فلسفی می شود.

🔅لذا حضرت استاد که عقیده شان بر این است، در این جلسات ابتدا اصالت الوجود را با قرائت علامه طباطبایی تبیین فرموده و مباحثی پیرامون کثرت را در مباحث تشکیک و علم حصولی بیان کرده اند.

🔅با پایان این بخش، شناخت ما از موضوع مسائل فلسفی تا مقدار قابل ملاحظه ای تکمیل می شود. لذا استاد در ادامه مباحث برخی از محمولات فلسفی مثل وجوب و امکان ، مستقل و رابط ، قوه و فعل و … را هم با دید ماهوی و هم با نگاه اصالت الوجودی تبیین نمودند.

🔅این شیوه تدریس منحصر به فرد استاد در این جلسات باعث می شود که نقش اصالت الوجود در نظام فلسفی صدرا و علامه آشکار شود و در سامان یافتن نظام فلسفی طالبان آن، کمک شایانی می کند.

🔅با توجه به مختصر بودن تعداد جلسات این دوره می توان گفت برای کسانی که با مباحث فلسفی استاد آشنایی دارند، نوعی جمع بندی محسوب می شود و نیز برای کسانی که آشنایی لازم را در این باب ندارند، می تواند بسیار مفید واقع شود.

🔰حجت الاسلام باقر نوید
👈 از دانش پژوهان موسسه اسراء

 

 

🔴 دانلود

 

💠💠💠💠💠

در صفحه پرداخت حتما قسمت «نمایش قوانین» را مطالعه فرمایید و در صورت بروز هر گونه مشکل از قسمت «تماس با ما» مشکل را اطلاع دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پنل کاربری
ورود